Niepodległość, rogale i znowu ten Poznań

11. listopada to nie tylko  Święto Niepodległości, ale dzień św. Marcina. O ile to pierwsze ma charakter ogólnonarodowy, o tyle to drugie zasięg ma „zaledwie” ponadregionalny. W Polsce św. Marcina kojarzy się głownie z Poznaniem, gdzie jego imieniem upamiętniona jest jedna z głównych ulic, katedra, no i słynny rogal.

Co to ma do Koszalina?

Otóż ów przysmak w kształcie półksiężyca jest „produktem o chronionej nazwie pochodzenia” (tak jak np. oscypek), tworem licencjonowanym i marketingowo wykorzystywanym ambasadorem Wielkopolski oraz jej stolicy. Oto na stronie grupy Made in Koszalin parę dni temu pojawił się taki komunikat:

Rogal marciński z Poznania w Koszalinie

Powstają pytania

Czy to oryginalny rogal przywieziony z licencjonowanej cukierni (takich jest w tym roku 104), czy też podróbka, za którą grozi od kary grzywny do dwóch lat więzienia? Chciałem to sprawdzić osobiście, ale niestety cały dzień jestem poza miastem.  Świat Lodów, do którego wysłałem więc maila z prośbą o odpowiedź na to pytanie,  nie odpowiada, co nie oznacza jednak, że kwestia przestaje być ciekawa. Czy koszalinianie to kupią(kupili)? Jeśli tak, to dlaczego? Jak smakuje Koszalin, czy mamy jakiś własny niepowtarzalny przysmak? A jeśli nie, to co stoi na przeszkodzie?

A dzień niepodległości?

No cóż, nic nowego w państwie polskim. Martyrologia, flagi, przemówienia i tyle. To ma być radosny dzień? Chyba dla poznaniaków, ale to z racji dnia św. Marcina.

Reklamy

10 Komentarzy

Filed under Dyskusyjne, Reklama

10 responses to “Niepodległość, rogale i znowu ten Poznań

 1. p98

  Gdybym miał pieniądze, to bym się wybrał zobaczyć, ale tak to…czekamy na odzew.

 2. bajt

  wadowickie kremówki swojego czasu też były dostępne w połowie kraju… i na pewno nie pochodziły z wadowic 😛

  • JJ

   Oscypek nadmorski czy kremówka chełmskogórna – czy to nie brzmi pięknie? 😉

 3. Pierwszy raz z okazji Dnia Niepodległości wybrałem się poza miasto, bo ile można słuchać polityków na żywo z ich bełkotem którego nawet pewnie nikt nie zapamiętał oprócz kamer i mikrofonów . . .

 4. authilius

  czepiasz się mości Panie, ale masz do tego prawo.

  • JJ

   W takiej Bydgoszczy, która również jest związana ze św. Marcinem i nazwanymi jego imieniem rogalami, dało się pogodzić dwie strony. Z nazwy rogal jest „bydgoski”, a i receptura ździebko odmienna – wszyscy są zadowoleni. Jak się chce, to można, o to mi się rozchodzi. Co do praw autorskich, to jestem za wolną kulturą, wiedza jest i powinna być dobrem powszechnym. Nie umniejsza to faktu, że autorskie prawa osobiste są niezbywalne (tu: historycznie powiązane z Wielkopolską i jako takie stanowiące jej, chroniony już, dorobek kulturowy).

 5. Omacku

  Heh, kupiłem na dzisiejszy dzień 7 przepysznych rogali marcińskich w ciastkarni POZNAŃSKIEJ. Trochę mnie kusiło, żeby zapytać o certyfikat, ale pewnie sprzedawczyni wywaliłaby wielkie oczy %* Jest dla mnie oczywiste, że były to rogale pirackie (czyli bez certyfikatu) o którym napisano w Wikipedii: „Aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie” lub „rogale marcińskie” musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania.” Niemniej trzeba przyznać, że mimo braku certyfikatu smakują wybornie, zwłaszcza jak sobie przypomnę początki: rogale tej samej ciastkarni sprzed paru lat, kiedy to zamiast rodzynków znalazłem w masie makowej… kandyzowaną marchew {(:-O

 6. Rychu

  Z tytułu notki na MiK zniknęło „św.”, czyżby się wycofywali rakiem? http://img687.imageshack.us/i/rogalemarcinawwiecielod.png/

 7. Omacku

  Ha ha, i znów Koszalineo tropiąc podróbki i piractwo wpłynął na rzeczywistość >:->=

 8. JJ

  To mi się podoba. Świat Lodów poszedł za ciosem i być może za moją sugestią (hehe) kontynuuje tradycję imiennych wypieków. Od 4 grudnia będą to Rogale Mikołaja (chociaż podobno tylko dla członków MiK, ale to chyba chochlik)
  http://made-in-koszalin.pl//Aktualnosci/Swiat-Lodow-zaprasza-na-weekend-z-Rogalami-Mikolaja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s