Bardziej papiescy od papieża

Kochamy Cię

Jan Paweł II, przy całej swojej wiedzy i charyzmie, był tylko papieżem, człowiekiem z władzą, możliwościami, ale i ułomnościami, co umyka wielu jego hagiografom. Jednym z zarzutów stawianych największemu z Polaków był fakt, iż nie sprzeciwia się stawiania mu pomników czy nazywania ulic za jego życia. Czy nie jest dziwnym, że na codzień więcej się czci JP II niż Jezusa, którego figurki można znaleźć tylko wewnątrz kościołów? Miasto papieskie Koszalin, zwane tak z racji wizyty papieża w naszym mieście w 1991r., również się nie uchronił od tej zadziwiającej manii.

Jan Paweł II wizyta w Koszaliniefot. Parafia pw. Ducha Świętego w Koszalinie

Wyliczanka

Oto lista pomników, epitafiów, tablic i nazw upamiętniających zarówno to wzniosłe wydarzenie, jak i samą osobę tej głowy Kościoła (na podst. książki „Ziemia koszalińska 1945-2005. Historia i pomniki” pod red. Leszka Laskowskiego):

 1. Pobyt JP II w Sanktuarium na Górze Chełmskiej. Poświęcenie kaplicy  z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i wnęki z pamiątkami o. Kentenicha. Na zewnątrz fundamenty pierwotnej kaplicy z opisem i płyty nawiązującej do Dekalogu – ze słowami Ojca Świętego.
 2. Pomnik ofiar bolszewizmu – tu modlił się papież ze ŚP kard. Ignacym Jeżem.
 3. Monumentalna płyta epitafijna Kardynała Wyszyńskiego (1982).
 4. Dom samotnej matki – płyta upamiętniająca pobyt Ojca Świętego w Koszalinie.
 5. W wieży katedralnej dzwon poświęcony polskiemu papieżowi.
 6. Seminarium duchowe – krzyż złożony ze zworników z płaskorzeźbami w tym jednej poświęconej papieżowi. Pomnik Anioła z herbem JP II na tarczy, na kołach młyńskich.
 7. Kościół pw. Ducha Świętego – tablica epitafijna związana z pobytem JP II.
 8. Pomnik Jana Pawła II, którego budowę inspirował i fundował ŚP biskup Domin. Na pomniku tablica ze słowami JP II wypowiedzianymi w czasie pielgrzymki w Koszalinie. Fragment skałki z kamieniołomu krakowskiej Solwej, w którym pracował JP II.
 9. W katedrze płyta poświęcona pobytowi JP II w czasie pielgrzymki.
 10. Nazwanie ulicy Jana Pawła II przez Radę Miasta Koszalina.
 11. Pomnik martyrologii narodu polskiego z cytatem JP II – słowa z pielgrzymki.
 12. Wnęka z pamiątkami w kościele pw. Św. Krzyża z kamieniem węgielnym kościoła poświęconym na Górze Chełmskiej przez papieża i krzyżykiem wileńskim.
 13. Dwa medale i plakieta poświęcone papieżowi autorstwa Zygmunta Wujka.
 14. Nadanie tytułu Honorowego Obywatela przez Radę Miasta.
 15. Wytyczenie w planie przestrzennym miasta ołtarza, na którym odprawiał mszę świętą papież.

Niewygodne pytania

W jaki wymierny sposób taka pamięć o Wartościach przekłada się  na przyziemną codzienność? Czy to nie jest przekonywanie przekonanych? Jeśli chodzi o nauki chrześcijańskie, to czyż nie jest bardziej racjonalnym zachowaniem pominięcie pośredników i bezpośredni dostęp do Wiedzy? Wreszcie, czy nie mamy tutaj do czynienia z bałwochwalstwem?

Reklamy

3 Komentarze

Filed under Dyskusyjne, Społeczeństwo/ludzie

3 responses to “Bardziej papiescy od papieża

 1. Omacku

  Kult JPII to wypadkowa polskiego katolicyzmu i polskiego nacjonalizmu będącego dziwacznym przekonaniem o wyjątkowości polskiej nacji (przedmurze chrześcijaństwa, Winkielried narodów, mur, o który rozbiły się wojska Tuchaczewskiego, wreszcie przyczyna upadku komunizmu). Ot, megalomania.

  A co do obecności JPII na koszalińskich kamiennych tablicach, to jest jeszcze jakiś cytat JPII wykuty na wmurowanej tablicy przy wejściu do autorskiej galerii obrazów bogobojnego Z.Murzyna przy Dworcowej 0:-|

 2. 15 czy nawet 16, jak to twierdzi Omacku, sladów pielgrzymki papieża to moim zdaniem zbędna hipertrofia. Nie wystarczy jeden, widoczny pomnik ? No cóż, jest to trochę absurdalne, no i generalnie nie ma wiekszego sensu (przynajmniej ja go nie widzę)

  „Kult JPII to wypadkowa polskiego katolicyzmu i polskiego nacjonalizmu będącego dziwacznym przekonaniem o wyjątkowości polskiej nacji”. Kto kiedykolwiek był w jakimkolwiek sanktuarium czy innym miejscu kultu religijnego spokojnie się może o tym przekonać. W historii kraju było wielu bohaterów, tego czy nawet większego pokroju, a np. niewiele osób ma w domu portret np. Mieszka I, w przeciwieństwie do obrazu z JP II

 3. bajt

  to co z tym pomnikiem mr. Jesusa ;P

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s