Nowy rozkład MZK Koszalin

Według Google

fraza „MZK Koszalin” jest miesięcznie wyszukiwana ponad 33000 razy (ponad tysiąc dziennie), co sytuuje to zapytanie w lokalnej czołówce. Do niedawna rozkład online nie budził większych kontrowersji, co zmieniło się po wymuszeniu stosowania jego w założeniu ulepszonej wersji. Padają niemal same negatywne opinie. Czy słusznie?

MZK Koszalin stary rozkład linia nr 16

Tak do połowy września wyglądało to narzędzie. Dla stałych mieszkańców Koszalina miało bardzo wiele zalet – było proste, przejrzyste i szybkie. Jednak przyjezdni, których szczególnie w okresie letnim jest u nas sporawo, mieli do niego wiele zastrzeżeń. Jak znając tylko punkt A i punkt B przemieścić się z jednego do drugiego przy pomocy MZK? Jedynym wyjściem byłoby przeklikanie się przez wszystkie linie i ręczne wyszukanie połączenia bądź spytanie złapanego na ulicy przechodnia czy też kupno mapy z zaznaczonymi trasami przejazdu. Turystom właśnie starano się wprowadzając nowy rozkład pomóc, przy okazji wprowadzając wśród miejscowych zamieszanie i zdezorientowanie.

MZK Koszalin nowy rozkład jazdy autobusów

„Monitor Wirtualny”

(a właściwie to System Informacji Pasażerskiej w czasie rzeczywistym) istnieje już dobrych parę miesięcy, ale do tej pory był tylko uzupełnieniem. Teraz stanowi przymusowe rozwiązanie. Zamiast się na niego obrażać czy bać, poznajmy się z nim. Otóż stara funkcjonalność jest ciągle dostępna, tylko trochę ukryta, co chyba głównie się przyczyniło do narzekań. Klikamy w Przeglądanie/wyszukiwanie – odjazdy i w ostatnim polu wpisujemy pożądany numer linii, klikamy dalej, wybieramy kierunek jazdy – tak otrzymujemy listę przystanków, z których tak jak poprzednio wybieramy „nasz”. Jeśli jest to taki, z którego często korzystamy (bo np. mieści się koło naszego domu), to warto zapisać/zapamiętać jego numer, co będzie pomocne przy szybkim wyszukiwaniu (lewy dolny róg strony). Innym rozwiązaniem, z którego korzystam jest skopiowanie odnośnika dla danego przystanku (np. 16 na Władysława IV/Sikorskiego, kierunek cmentarz, ma taki adres) i umieszczenie go w pasku zakładek. Można się również zarejestrować i mieć szybki dostęp do naszych (uprzednio zapisanych) danych z każdego komputera, oczywiście po uprzednim zalogowaniu się.

Wizytujący docenią wyszukiwanie przystanków po ich adresach oraz znanych obiektach. Ta druga opcja byłaby wartościowa, gdyby uzupełnić ją o prawdziwą listę lokalizacji, a nie jak to zrobiono, o dwa miejsca, z czego poprawnie wyświetlają się wyniki tylko dla jednego 😦 Gdzie np. WKU, giełda czy Forum Koszalin? Dostępna jest również pomoc w języku polskim, ale i … fińskim (firma softwareowa, która wykonała ten projekt, ma swoją siedzibę w Finlandii). Angielskiego czy niemieckiego brak.

Wszystko to jednak betka,

jeśli spojrzeć na twórczych internautów. Firma wprowadziła mobilny rozkład dla komórek, który jednak wymaga transmisji danych, a co za tym idzie jego użytkownik ponosi koszty. Marcin własnymi siłami i środkami stworzył dającą te same możliwości, tyle że za darmo, aplikację Java, którą ciągle aktualizuje. Ja chciałem zrobić interaktywną mapę z zaznaczonymi trasami, przystankami, rozkładami, ale niestety nie wyszło. Pomysł podchwycił Zamber, który rozbudował go np. o wyszukiwanie połączeń z przesiadkami na podstawie ręcznie zaznaczonego punku. Czekam na rozwój sytuacji.

Jak to się dzieje, że ci, którym się płaci za określoną prace tylko ją odwalają, a amatorzy dają jej część siebie, robiąc to za darmo? Zresztą to pytanie z gatunku retorycznych. Jeśli i Ty masz jakieś, to nie wahaj się go zadać w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć.

Reklamy

12 Komentarzy

Filed under W sieci sieci

12 responses to “Nowy rozkład MZK Koszalin

 1. jak kurza stopa mam sie....

  jak mam sie dowiedzic o odjazdach autobusow z danego przystanku?? w dupie mam turystow i nowinki. Gdzie ja zyje? Wkurzony jestem jak motyl w sieci. Jutro przed poludniem chcialem sprawdzic rozklad linii 12 i co? gowno!!!!!!! lamiglowki mnie nie interesuja!!!! ja dziekuje, skandal!!!!!!

 2. darth maul

  Powiem tak, źle się stało, że wprowadzono tę nowinkę. Swoją drogą, MZK mogło łaskawie poinformować o zamiarach wprowadzenia funkcjonalności, wcześniej zwanej bodajże „Monitorem Wirtualnym”. Jako, że nie było informacji o zamiarze wprowadzenia nowej funkcjonalności, nie było skarg. Jest nowa funkcjonalność to zapewne jutro w GK poświęcone zostaną jej z dwie strony.

 3. Stało się bardzo źle albowiem nie da się już tak wygodnie jak wcześniej wyssać godzin przystankowych, swoją drogą nie jestem pewien czy da się tego teraz dokonać tak czy inaczej. Użyteczność wirtualnego monitora poraża mnie brakiem rozeznania wśród odbiorców, przecież teraz skleić listę odjazdów (na lodówkę np.) danej linii dla danego przystanku jest nie możliwe bez kopania po godzinach odjazdów i ponownym doprowadzaniu do zjadliwości. Załamuję ręce i będę robił wyraźniejsze zdjęcia rozkładów komórką dla siebie (bo aplikacja Javowa wymaga za dużo klikania na moje potrzeby).

 4. zła...!

  co to w ogóle ma być…?! wcześniej wszystko można było sprawdzić szybko, łatwo i przyjemnie.. a teraz co…? teraz to turyści sobie tym bardziej nie poradzą…! a o mieszkańcach naszego miasta to już sie nie pamięta…?! myślałam, że dobro i szczęście MIESZKAŃCÓW jest najważniejsze, bo mieszkają tu przez długie lata… a turyści są tu ile…? może tydzień czasu… zresztą i tak nie będą mieli pojęcia jak korzystać z tej ‚nowinki’…! moim zdaniem powinno zostać tak jak było wcześniej i by było dobrze…! Nie wiem co mzk z tym zrobi, ale jestem przekonana, że większość mieszkańców Koszalina nie jest zadowolona…!

 5. Teija

  oo widzę,że nie tylko ja się zdenerwowałam na „geniusz” MZK:) myślałam,że tylko ja nie umiem „tego czego” (żeby brzydkich słów nie używać) obsługiwać. ciekawe czy coś z tym zrobią…

 6. rowerzysta

  Hurra, rozklad znow dziala w swojej pierwotnej wersji.
  Swoja droga to niepokojace jak bardzo uzalezniamy sie od internetu. Tyle zlosci o ‚nowinki’, a moze to byl tylko jakis problem techniczny ktoremu probowano zaradzic podlaczajac inna wersje? 😉

  pozdrawiam i gratuluje bloga, wiecej i czesciej prosze pisac

 7. JJ

  @jak kurza stopa mam sie….
  Sądziłem, że to wyjaśniłem. Wpisuje Pan numer linii, wybiera kierunek i z listy wybiera swój przystanek. Wyświetlanych jest dziesięć najbliższych kursów wszystkich linii tędy przejeżdżających.

  @rowerzysta
  Rzeczywiście. Nasze narzekania, ale i działania odniosły oczekiwany(?) skutek. MZK bije się w piersi i opublikowało oficjalny komunikat, w którym czytamy, że „z powodów technicznych czasowo niedostępny jest rozkład jazdy autobusów w „starej” wersji. Z chwilą usunięcia usterki zostanie on natychmiast przywrócony. Do tego czasu zapraszamy do korzystania z „terminalowego” rozkładu jazdy. Za wynikłe utrudnienia przepraszamy.” Mamy więc obecnie starą i nową wersję, do wyboru, do koloru 🙂 Za gratulacje i pozdrowienia dziękuję.

 8. gratuluje

  w kupie sila:))

 9. @Ewa
  Najnowszy rozkład (nieoficjalny):
  http://ulero.jez.net.pl/mzk/koszalin

  Ulero to nowoczesny i wygodny w obsłudze nieoficjalny rozkład jazdy autobusów MZK Koszalin. Obsługuje: wydruki, ulubione, trasy, przesiadki i wkrótce mapy. Cały serwis jest zoptymalizowany aby działał szybko i był w stanie obsłużyć dużą ilość użytkowników. Główne skupienie jest na wygodzie i szybkości użytkowania.
  Zachęcam by wejść i sprawdzić samodzielnie o ile wygodniej można teraz online sprawdzić rozkład jazdy autobusów MZK Koszalin.

 10. Anonim

  tak, tak, w kupie napewno sila, a w gnoju tez????

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s