Bez pieprzenia

Jeść trzeba

Koszalin w XIX wieku wyróżniał się na tle innych miast ilością jadłodajni. Nic dziwnego, bowiem były po temu warunki tj. bycie stolicą rejencji czy  dynamizm inwestycyjny objawiający się budową dróg bitych i linii kolejowych. Wyjątkowa była za to jedna z restauracji, której właściciel uskuteczniał niecodzienne metody.

koszalin restauracja gallenstein kamień żółciowy koslinfot. Piotr Polechoński, „Mój magiczny Koszalin”

Gastrozdrowie

Przy końcowym przystanku linii tramwajowej łączącej miasto z ówczesną autonomiczną wsią Rogzow (Rokosowo) mieścił się lokal gastronomiczny o nazwie Gallenstein. Znający język niemiecki z pewnością w tym miejscu się uśmiechną, resztę informuję, że w przekładzie na polski to będzie „Kamień Żółciowy”. Miano zaiste nieprzypadkowe, albowiem trafnie odnoszące się do manii jego właściciela – miejscowego lekarza, Kauffmanna. W owej restauracji podawano potrawy bez przypraw. Klientom, którzy się ich domagali, rzeczony eskulap wbijał swoją prawdę. Dosłownie. Podchodził do klienta dzierżąc w ręku tekturową maczugę, z której robiąc wiadomy użytek, a jednocześnie spełniając zadość, podawszy przyprawy, przypominał, że jeśli chce zachorować na kamicę żółciową, to niech używa ich do woli. Do choroby miały się też przyczyniać tłuste posiłki, zamiast których proponował dania z drobiu.

Dzisiaj

Które restauracje współczesnego Koszalina mogą się poszczycić porównywalną oryginalnością?

Przy sporządzaniu tego wpisu posługiwałem się informatorem wystawy „Koszalin od średniowiecza do współczesności” Muzeum w Koszalinie
Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Budująca historia, Społeczeństwo/ludzie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s