Podatki a meldunek

Jesteś zameldowany w Białogardzie, ale od poniedziałku do piątku żyjesz i pracujesz w Koszalinie? Życie Warszawy poruszyło na swoich łamach problem ludzi, którzy korzystają z przywilejów tj. komunikacja, infrastruktura czy dotowana kultura, a nie zasilają miejskiej kasy, bo płacą podatki gdzie indziej. Jaskrawo to widać na przykładzie stolicy, sprawa ma jednak charakter uniwersalny.

Nie zamierzam meldować się w stolicy. Musiałabym wymienić dowód osobisty, prawo jazdy, tablice rejestracyjne, zawiadomić urząd skarbowy i bank. Brak mi czasu i pieniędzy. I szczerze mówiąc, teraz jest mi to obojętne, gdzie płacę podatki – mówi Renata Kindler, nauczycielka od dwóch lat mieszkająca w Warszawie. Zameldowana jest w Wieruszowie, w woj. łódzkim. Podatki płaci u siebie.

Rozwiązaniem ma być wprowadzenie Karty Podatnika.

Trafiłaby do tych, którzy już odprowadzają taksę w stolicy, i tych, którzy zadeklarują w urzędzie skarbowym, że chcą to robić. W tym celu nie trzeba zmieniać meldunku, wystarczy wypełnić jednostronnicowy formularz NIP-3.

Co w zamian?

Ratusz rozważa przyznanie im dodatkowych ulg na bilety tramwajowe i autobusowe, zniżek na bilety do teatrów i korzystanie z obiektów sportowych, wprowadzenie specjalnych programów zdrowotnych, np. szczepień lub badań profilaktycznych tylko dla podatników.

Rzecz wcale nie błaha i warta zastanowienia. Obecna sytuacja, gdzie „rdzenni” miastowi płacą za wygody przyjezdnych, a ci na dodatek nierzadko meldują swoje dzieciaki u wujków, ciotek oraz dziadków w Koszalinie, żeby zdobyć miejsce w przedszkolu, jest niezdrowa. Ważne jednak, żeby podając pacjentowi lekarstwo nie przesadzić w drugą stronę i nie stworzyć z napływowych warstwy przesadnie uprzywilejowanej. Równie dobrze, w pogoni za okolicznym podatnikiem, można prowadzić politykę urzędniczej aneksji i wchłonąć do samorządowego organizmy obszar zamknięty w trójkącie Kołobrzeg-Szczecinek-Sławno 😉

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Media

2 responses to “Podatki a meldunek

  1. Ja

    Ciekawy artykuł.Ta Karta Podatnika bardzo by mi się przydała ,gdyż również mnie denerwuję ta ciągła zmiana wszystkiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s