Cośmy dali Koszalinowi

Czasami spotykamy się z sytuacjami, których jednoznaczna ocena bywa trudna, a racje obu stron wydają się być równoważne. Problematyczne wartościowanie wyrywa nas z błogiej oczywistości i zmusza do konkretniejszego zastanowienia. Takiego właśnie uczucia doznałem, o dziwo, w czasie wyprawy na miasto.

Dzień zdawał się być kalką poprzednich – ta sama pogoda, ten sam potok ludzi, ta sama bezpłciowość. Kątem oka dostrzegam drobny szczegół, którego tu nie było. Ach tak, to pewnie kartka z napisem „świeżo malowane” albo kolejna niskobudżetowa reklama. Niesiony ciekawością podchodzę bliżej, a mym oczom ukazuje się taki widok:

a_co_ty_zrobiles_dla_koszalina (0)

Zwykła niezwykła kartka papieru. Niezabezpieczona plastikową „koszulką”, przyklejona do barierki skrawkiem taśmy klejącej, sprawia wrażenie, jakby została powieszona niedawno. Jeśli ma dołączyć do śmieci latających po mieście, to lepiej będzie żebym się nią „zaopiekował”.

plakat koszalin2

O co tutaj chodzi? Motyw Wuja Sama, zdaje się idący tym tropem tekst „A co TY zrobiłeś dla Koszalina?”, będący zapewne parafrazą słynnego przemówienia prezydenta Kennedy’ego, do tego znaczek z herbem Koszalina w klapie i tyle. Żadnych szczegółów kto za tym stoi, dlaczego i co chce tym osiągnąć. Dziwne, zagadkowe, intrygujące. Jakby tego było mało, ten sam plakat spotkałem… na  ratuszu.

a_co_ty_zrobiles_dla_koszalina (2)

Frontowa elewacja, tuż przed głównym wejściem. Tym razem plakat zabezpieczony koszulką, na której ktoś już zdążył umieścić swoją odpowiedź. Smutną, ale prawdziwą.

Z jednej strony zaśmiecanie miasta, z drugiej chęć dotarcia do szerokiego grona odbiorców z ważnym komunikatem. Cel vs środek.  I to pytanie, które każe się zastanowić nad własną świadomością, odpowiedzialnością czy pojęciem wspólnoty. Hmmm. A co Ty zrobiłaś/-eś dla Koszalina?

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Za gadki

2 responses to “Cośmy dali Koszalinowi

  1. widziałem ten tekst na portalu mm 😉

  2. Pingback: Nie pytaj co… « Bo Koszalin mnie kręci. Na okrągło | Blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s