Okiem autoprzejeżdżacza

Koszalin, jako miasto tranzytowe, jest częstokroć „zwiedzany” zza szyby samochodu. Niemcy wybierający się np. do Gdańska (Danzig) czy np. Ślązacy i Wielkopolanie jadący nad polskie morze czasami siłą rzeczy muszą przejechać przez nasz gród. Na podstawie tego, co pobieżnie zaobserwują, stworzą swoją własną, uogólnioną wizję, od której zależy czy staną się „zwykłymi” turystami. Czy dbamy o wizerunek miasta w tym niebanalnym aspekcie? Czy wiemy jak Koszalin prezentuje się okazjonalnym wizytatorom?

Pierwszą rzeczą, na którą zwracają zmotoryzowani, jest oznakowanie. Nic tak nie denerwuje, jak niezawinione zgubienie się i poszukiwanie drogi do celu. Ja nie wiem, czy nie można raz na pół roku/rok (przed sezonem letnim) zorganizować brygadę, która przejedzie się po mieście wzdłuż i wszerz według różnych wariantów, kierując się wskazaniami znaków (jeśli przed skrzyżowaniem nie ma takowego, jedziemy prosto)? Przecież to nic trudnego, a ułatwieniem będzie znaczącym – nawet w tyciutkim Koszalinie 😉 Warto zająć się ich właściwą widocznością i umiejscowieniem – gdy tablica stoi tylko po prawej stronie, i na jej bliższym pasie stanie TIR, osoby korzystające z lewego pasa narażone są na niemiłą niespodziankę. Równie istotną kwestią jest ekspansja zieleni z jednej strony przystraja miasto, z drugiej przysłania znaki (np. koło aresztu śledczego na Młyńskiej).

Po drugie ważne są widoki, które pasażerowie mają na bieżąco, a kierowcy głównie na skrzyżowaniach świetlnych. Nie odkryję Ameryki, jeśli napiszę, że z tej strony nasze miasto nie prezentuje się najlepiej. Dlaczego nikt władny nie zajmuje się tym ważkim punktem widzenia? Dlaczego nie jest tu prowadzona spójna polityka?

To widzą kierowcy przemierzający trasę Szczecin-Gdańsk. Co to jest?

111b

A to na trasie Poznań-Kołobrzeg:

cegla

No i jeszcze ten nieszczęsny stan ulic. Ledwie wyremontowane parę lat temu, całe są w łatach i koleinach. Ręce i jabłka z drzew opadają 😦 Aha – każdy kierowca przejeżdżający przez Koszalin, czy to „6” czy „11” przejechać musi przez oba ronda (jedno wyremontowane, dwa ze świeżą „kamerową” sygnalizacją)  przy Bohaterów Warszawy. Nie muszę pisać, że w ich okolicach tkwi wielka, dotąd niewykorzystana siła (jeśli nie liczyć, że latem staje tam żaba – symbol walki o województwo Środkowopomorskie)?

PS Z „6” ma być lepiej.

Reklamy

4 Komentarze

Filed under Na czterech kołach

4 responses to “Okiem autoprzejeżdżacza

 1. Omacku

  Dlaczego nikt władny nie zajmuje się tym ważkim punktem widzenia? Dlaczego nie jest tu prowadzona spójna polityka?

  A kto miałby się tym zajmować? Powołany na urząd plastyka miejskiego lub architekta miejskiego tzw. specjalista? To już było w czasach słusznie minionych, wiele to nawet wówczas nie załatwiło, a teraz? Na jakiej podstawie prywatny właściciel byłby zmuszony stosować się do… do czego właściwie? Do widzimisię urzędnika?
  Trzeci Świat to Trzeci Świat i zakazy mentalności nie zmienią; w dodatku sprytni rodacy tak będą kombinować i omijać prawo jak choćby „mobilne reklamy” na parkingach ;p

 2. JJ

  Chodziło mi raczej o koordynację i zjednoczenie sił istniejących już urzędów zorientowane po temu celowi, koordynowane z perspektywy miasta, bez zbędnego i sztucznego biurokratyzowania, tam gdzie jest to sensowne i możliwe. A ulepszyć/upiększyć/urozmaicić można wszystko, trzeba tylko chcieć. I na pierwszy ogień w dziedzinie turystyki proponuję właśnie ww. ciągi jezdne.

 3. masz zupełną rację
  popieram!
  i jastem za!
  pozdrowka

 4. Bywam w Koszalinie od kilkunastu lat przejazdem i służbowo. Uważam, ze zbyt pesymistycznie podchodzisz do stanu oznakowań, ulic itp. w Twoim mieście.

  Mam porównanie z innymi podobnymi wielkościa miastami i musze przyznać, że z przyjemnością Koszalin stawiam na pierwszym miejscu. Dużo zieleni, ładne ulice, wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc, do kórych lubię zaglądać… ChoćbyTeatr Dramatyczny, Restauracja Zielony Młyn, Góra Chełmska itp.

  Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s