Czy jest rada na Radę Osiedla?

Mało rzeczy mnie w życiu denerwuje, bo ja w gruncie rzeczy to spokojny człowiek jestem. Ale jak ktoś za właściwego aksona szarpnie, to pamięć o zdarzeniu mi na długo w pamięci zostaje.

Rzeczywistość. Każdy niby wie z czym to się je, nic dziwnego, wszak całe życie w niej musimy funkcjonować. Są jednak szczególne jej odmiany: jedna bardzo rozwojowa i nieco filozoficzna – rzeczywistość wirtualna, oraz druga – uciążliwa i rozdmuchana, a imię jej rzeczywistość urzędnicza. Właśnie o tej ostatniej, w kontekście działalności Rady Osiedla im. Śniadeckich, chciałbym parę słów poczynić.

Razu swego pewien zainteresowany życiem społecznym obywatel (czyli ja) zapragnął wiedzieć co się w jego NaprawdęMałejOjczyźnie dzieje. Wpierw zapytał „znajomego” radnego z Rokosowa, który poinformował, że

Wszystkie posiedzenia RO są otwarte na uczestnictwo w nich mieszkańców Rokosowa przychodzących z problemami osiedla, ale myślę, że każdy mieszkaniec Koszalina może zgłosić swój problem, propozycje, uwagi, pomysły…

Następnie odwiedził więc BIP, gdzie znalazł zapis

Siedziba: ul. Jana Pawła II 4a

Dzień i godziny spotkań:  wtorek godz. 15-17

Jako że akurat był wtorek godzina 14 minut 30, czym prędzej ubrał się wyjściowo i popędził do jaskini lwa. Wpadł do sekretariatu – spojrzano na niego jak na złoczyńca, wypytano mnie na cztery strony świata jak on śmie zawracać dupę, jak się nazywa, a czy jest spółdzielcą. Następnie skierowano do przytulnego pokoiku, gdzie już czekał chrust i chyba jakiś napitek. Czym mogę służyć? – zapytała starsza pani (głupi nie zapytałem o nazwisko).  Chciałbym się dowiedzieć co RO już zdążyła zrobić i jaką ma koncepcję działania w przyszłości – odpowiedział on. Rozmowa była miła, tyle że ogólnikowa. Skończyło się na tym, że ma złożyć na piśmie stosowny wniosek, który będzie rozpatrzony za miesiąc, bądź zgłosić się do koordynatora RO przy UM („oj, akurat zapomniałam jego nazwiska” – jaaasne).  I tak miał szczęście – we wtorek i owszem odbywają się spotkania, ale tylko w pierwszy wtorek miesiąca.

Słane do wielu władczych osób pytania o termin uruchomienia osiedlowego portalu informacyjnego, którego uruchomienie niedawno zapowiadano, również nie przyniosło konkretnych rezultatów.

Dopóki nic nie znaczysz, jesteś szarym nikim, urzędnicy zamiast życzliwości i przychylności, traktują Cię jako intruza, który śmiał zakłócić ich błogostan. Pozostaje ich uparcie edukować i wychowywać oraz/lub stać się kimś .

Bo ja w gruncie rzeczy to spokojny człowiek jestem, tylko czasem przykry być potrafię. 🙂

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Różne

2 responses to “Czy jest rada na Radę Osiedla?

 1. Gall

  Myślę, że istotna kwestia to przestać traktować przedstawicieli Rad Osiedlowych jako urzędników. To są tacy sami ludzie jak my. Status urzędnika z kolei chętnie wykorzystują do barykadowania się przed mieszkańcami (od poziomu rady osiedla po ratusz). A to przecież w mieście – na poziomie lokalnym powinniśmy być sobie najbliżsi.
  O tym, że nie lubimy ze sobą rozmawiać i konsultować spraw świadczą wydarzenia z życia: zmiana nazwy ulicy z Artylerzystów na Obrońców Tobruku – bo ktoś wymyślił że tak będzie lepiej, nie pytając zainteresowanych podmiotów. Albo blok pomalowany na oczojebny pomarańcz (blok mojej babci przy piłsudskiego 75) bez zapytania mieszkańców o zdanie – czy w ogóle taki kolor im odpowiada. Wszystkie decyzje podejmowane są w ‚szemrany sposób’ przez kilka osób – zasłania się je hasłem ‚urząd’ : w pierwszym przypadku („decyzja rady osiedla rokosowo została podjęta zgodnie z prawem” – nie można jej cofnąć) i w drugim („pani, to architekt miejski o kolorach decyduje . nie mamy nic do gadania. a co, przecież fajny ten pomarańczowy!”)..

  Czyli generalnie grubsza sprawa. Musimy się przewartościować po tej komunie. Teraz naprawdę jesteśmy wszyscy równi. Rozmawiajmy ze sobą. Bedzie przyjemniej.

  Sory, że wytoczylem te armaty tutaj w komentarzu, ale mam nadzieję, że temat wróci jużna debacie o dworcu 5 marca 😉

 2. JJ

  Ze wszystkim się oczywiście zgadam. Jako uzupełnienie wątku popularności kiczowatych kolorów podzielę się linkiem znakomicie wyczerpującym temat -> http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=406117

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s