Burzymurki

U nas w Polsce mamy taką modę – stare poniemieckie budynki nadszarpnięte zrębem czasu, których renowacja jest droga i problematyczna, zostawia się na pastwę losu, a następnie lekką ręką wyburza, by w ich miejsce postawić modernistycznego kloca. W samym Koszalinie zrównano już z ziemią kilka(naście?) budowli, teraz dołączają do nich kolejne. Serce się kraje 😦

rozb2

Dla niewiedzących, gdzie to może być, link: Wyświetl mapę

hpim2965_jj

Dla wiedzących, gdzie to jest, ale chcących sobie przypomnieć lokalizację, link:  Wyświetl mapę

Reklamy

6 Komentarzy

Filed under Budująca historia

6 responses to “Burzymurki

 1. Może kolejna biedronka czy lidl ? eh, szkoda słów…

 2. Gringojan.

  Ciekawe czy DEMOLATORKAZABYTKÓW (ostatnio po perswazji Pana Prezydenta stanęła na czele burzymurków) ma w rejestrze ten zabytek z XVIII wieku ?

 3. Gall

  a tu chyba 4 marca będzie ciąć rposto dalej? Mój kolega zwrócił ciekawie uragę na fakt, ze wciąż u nas dominuje podejście z lat 70-tych kiedy jedynym argumentem słusznym były samochody i drożność arterii.. Nie do pomyslenia jest ominięcie takiego budyneczku – dla zachowania materii – obniżając przepustowość (a może wcale nie – czy ktoś to sprawdził?) skrzyżowania. Trochę burzomózgowego działania by się wiecej przydało…

 4. Gall

  Skąd inąd temat poniemieckiego dziedzictwa chyba wciąż nie jest u nas, na „ziemiach odzyskanych” (wg mnie bardziej „na nowo zasiedlonych”) przedystkutowana. Czy budować nową trożsamość (modernistyczne kloki) czy podtrzymywać starą „nienaszą”. Co bedzie objawem wyższej kultury? W tak dużym mieście – pewnie jest miejsce na oba podejścia – ino trzeba to wszystko co stoi jakoś waloryzować – a chyba jakiejś znaczącej i przystępnej publikacji w tym zakresie jeszcze nie ma?

 5. Dużo budynków poniemieckich zniszczono w Kłominie i Bornem Sulinowie. W mieście – widmie były to niepowtarzalne realizacje architektury przemysłowej i publicznej! Warto poświęcić temu duuużo uwagi!

 6. JJ

  @Gall
  Oczywiście, że drugi budynek będzie wyburzony w ramach realizacji tzw. drugiego ringu, którego realizacja ma ruszyć właśnie w tym roku.
  Ominięcie – kwestia priorytetów. Czy wartościom wyższego rzędu można podporządkować te niższe, bez ich uprzedniego satysfakcjonującego zaspokojenia? Dla ilu osób dziedzictwo kulturowe stanowi wartość, a dla ilu jest nią usprawnienie ruchu kołowego? Są różne głosy i trzeba je umieć ważyć. Kiedyś taki proceder nazywało się „repolonizacją”, teraz „niezbędnym elementem rozwoju”. I tak w ramach zgniłego kompromisu mamy kontrastowe widoczki, gdzie zabytkowa architektura sąsiaduje z tą modernistyczną (vide ul. Mickiewicza czy Piłsudskiego). Dedykowanej temu problemowi publikacji lokalnej zdaje się nie ma, ale temat jest podnoszony w ramach tzw. „środowiska”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s