Nasze-ściany.pl

Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień, a PRL w Koszalinie wiecznie żywy (mam chyba socjal-kompleks 😉 ). Można wspomnieć o ratuszu, obu dworcach, czy ponoć przebudowywanym Neubrandenburgu, ale to za prosta konstatacja na poparcie tej tezy. Lepiej przyjrzeć się bocznym elewacjom paru budynków, które ciągle są niemymi świadkami słusznie minionego ustroju (nie mówcie, że znowu się pomyliłem). Sprawiedliwie dodać należy, że współczesna młodzież dorzuciła i swoją cegiełkę, stąd im bliżej ziemi, gdzie ludzkie ręce sięgają bezproblemowo, ujrzeć można graffiti w szczególniej jego odmianie, które nazywam na swoją potrzebę bazgrołami (w paru miejscach fotki specjalnie przyciąłem, żeby oszczędzić Wam tego wątpliwego zaszczytu obcowania z nimi).

sciana2

ul. Chełmońskiego

sciana3CKU przy ul. JP II (tu w miejscu bazgrół jest całkiem przyjemne graffiti nawiązujące do serii gier komputerowych spod znaku NFS)

sciana4ul. Andersa

sciana5ul. Kościuszki

sciana6ul. Krzywoustego

Tylko co artysta miał na myśli zrozumieć nie potrafię (wyłączając obrazki nr2 i 5 – wiadomo: sowa i szkoła, ewentualnie z małym komentarzem). Weźmy zdjęcie początkowe – feniks (?) stoi na słońcu postawionym na odwróconej fladze muzułmańskiego Koszalina związanego z morzem? A trzecia fotografia to na pamiątkę jakiejś imprezy biegowej? Czwarta to już całkowita abstrakcja

Jakkolwiek oceniać tego typu wykwity chęci wyrażenia siebie (czy też systemu), muszę napisać, że mimo wszystko są one urozmaicające często nudne, bo monotematyczne, urbanistyczną dżunglę. Co stoi na przeszkodzie, żeby obecnie chociaż spróbować udostępnić chętnym ścienną przestrzeń dla sztuki? Przecież takie wyjście ma same plusy dodatnie 🙂 Bo póki co, to przestrzeń miejską staraja się zagospodarować jedynie streetart, prezentujący sobą różnoraką wartość estetyczną.

Reklamy

7 Komentarzy

Filed under Budująca historia

7 responses to “Nasze-ściany.pl

 1. Omacku

  Kilka dodatkowych informacji do fotografii:

  Ścianę przy ul. Andersa („fotografia to na pamiątkę jakiejś imprezy biegowej?”) projektował koszaliński artysta plastyk Gabriel Kamiński, podówczas (druga połowa lat 70) młody grafik specjalizujący się w technice sitodruku zwanego czasem szpanersko serigrafią. To taka technika, jaką posługiwał się Andy Warhol” oparta na fotografii. A że ściana jest ścianą sali gimnastycznej Liceum Ekonomicznego, to i taki projekt wymyślił i zrealizował.

  Zdjęcie nr 5: ściana budynku szkoły podst. nr 2 to realizacja autorstwa Wincentego Stachowskiego, znanego bardziej nie jako plastyk (kończył dwuletnie pomaturalne studium reklamy) lecz przede wszystkim jako wieloletni redaktor muzyczny Radio Koszalin (prowadził m.in. „Młodzieżowe Studio Stereo” w latach 70).

  Autorów pozostałych realizacji nie znam. Na fot. nr 4 (ul. Kościuszki) to nie malowidło, a sgrafitto, powstałe zapewne w złotym okresie upiększania miasta przed wizytą tow. Gierka i Jaroszewicza na dożynkach w 1975 r. Większość ścian robili wtedy A. Słowik, A.Ciesielski i zapomniany już Edward Rokosz – i to do niego pasuje.

  A chętni do działań streetartowych czasem dostają szansę: np. przy ul. Morskiej?Sienkiewicza (reklama farb). To też jest świadectwo czasów: obecnie przestrzeń czy płaska powierzchnia staje się towarem, który można sprzedać pod reklamę…

 2. ibron

  W Koszalinie PRL się ostał, w całym kraju można wciąż natknąć się na symbole poprzedniego systemu, np. w takim Wierzchowie, gdzie jadąc od strony Koszalina natkniemy się na propagandowy plakat „Przewodzi Partia”. Co do symboli z poprzedniego systemu należy wspomnieć chociażby aferę związaną ze zmianami nazw niesłusznych ulic np. Gwardii Ludowej.

 3. czekam wiosny
  może i ja coś ciekawego znajdę 😉
  pozdrawiam serdecznie

 4. JJ

  @Omacku – dzięki za info, czy jest coś, o czym nie wiesz?
  @ibron – a gdzie fotka?
  @Donata – czekam i ja. Na wiosnę i „coś ciekawego” 😉

 5. Omacku

  Czy jest coś, o czym nie wiem? Wiem z pewnością, że tak 😉

 6. Anonim

  Gabrys jest swietny wrecz zajebisty. Jego sciany do dzisiaj wisza a niektore nowsze splynely wraz z deszczem. Takie mamy teraz technologie i takich artystow – porazka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s