Mój Ty ludu pracujący

Propaganda socjalistyczna wiecznie żywa. Czysty niemiecki budynek zbudowany w latach 30. ubiegłego wieku został skażony PRLem w typowej dla niego małoestetycznej formie.  Czy, jeśli w ogóle, powinniśmy coś z tym zrobić?

hpim2721_jj

„Budujemy nowy kraj i nowe społeczeństwo. Ty szpachluj, ty dłutuj, a ja przyniosę beczkę piwa.”

hpim2722_jj

„Homo sovieticus. Idzem na morze na bawoły polować.”

hpim2723_jj

„Sianokosy. To ostrze to ja od kostuchy pożyczyła.”

Gdzie jest PiS kiedy jest naprawdę potrzebne ja się pytam? 😉 A może wzorem samozwańczego egzekutora prawa powiniennem wybrać się pewnego wieczora ze stosownym sprzętem i dokonać swojej powinności?

Reklamy

9 Komentarzy

Filed under Budująca historia, Dyskusyjne, Polityka

9 responses to “Mój Ty ludu pracujący

 1. historii się nie niszczy
  nie ważne jaka była
  pozdrawiam

 2. JJ

  Patrzysz na tę kwestię ideowo, pomijając sferę praktyczną. Jasne – historia jest ważnym elementem budującym tożsamość lokalnej społeczności, ale ta sama historia nie może być bożkiem – sacrum, które jest poza nami. A tych płaskorzeźb nie chcę niszczyć, tylko je przenieść – np. do Miejskiego Muzeum Świadectwa PRLu w Koszalinie (pomysł dla władz). 🙂

  Więcej luzu, alleluja i do przodu!

 3. LOL

  te czerwone omacku to zapewne jakis gejowski przekaz do kolegi..

 4. Omacku

  To nie są pozostałości PRL-u, tylko III Rzeszy. Zawarłem to w opisie pod tym moim zdjęciem:
  http://zdjecia.koszalin24.info/main.php?g2_itemId=3194&
  ale w czasie przeprowadzki galerii info zniknęło. Płaskorzeźby można to zobaczyć na zdjęciu banku z lat 30:
  http://zdjecia.koszalin24.info/main.php?g2_itemId=13261

  Mimo pozornej dwubiegunowości, sztuka socrealizmu i narodowego socjalizmu były do siebie podobne: i tu i tam odwoływały się do ludzi pracy, i tu i tam oficjele brali udział w uroczystych wbiciach pierwszej łopaty, dożynek itp. Widać to zarówno w malarstwie, rzeźbie czy plakatach propagandowych.

  Łatwo się pomylić ;p

 5. JJ

  No patrz. A starałem się uprzednio sprawdzić me słowa i na jednej z fotografii http://lh5.ggpht.com/_tCJ5Tj_PL6Y/R3Ladswc7dI/AAAAAAAACW4/Nx2eJAYFbSo/koszalin-5-2-zwyciestwa-NBP.JPG w miejscu pracujących w pocie czoła robotników jest goła ściana. A skoro tak, to… resztę bajki, którą sobie opowiedziałem już znacie. Do błędu się przyznaję, do zmiany oceny wykwitów propagandy – nie.

 6. Omacku

  Bo dysponowałeś niedoskonałą reprodukcją. A i moja wina, że opis swój w tejże galerii koszalin24 w dziale „Pomniki” zamieściłem jako… tagi, przez co nkt nie mkógł zobaczyć tego, co teraz jest już widoczne.

  Twoją niedoskonałą reprodukcję przedwojennej pocztówki usunąłem z Galerii pozostawiając umieszczoną chyba chwilę przed zamieszczeniem mojej zreprodukowanej z pewnej niemieckiej książki, gdzie owe płaskorzeźby widać wyraźnie.

  A czy to propaganda? Może tylko ilustracja przysłowia „Oszczędnością i pracą narody się bogacą”? A że styl charakterystyczny, cóż, takie czasy. Nawiasem mówiąc, pomnik rybaka w Darłowie też można by pod ten styl podciągnąć, a wszystko razem jakiś aktywista mógłby zaskarżyć jako propagowanie faszyzmu //>:-=]

 7. marcin

  koszalin jst super a szczegolnie konwencje chrzescijanskie w lipcu kazdego roku w ccwz

 8. koniczyna

  to żadna propaganda – tak samo traktuj trzech gości ze szpachlą, dłutem i beczką jak trzech myśliwych namalowanych na ścianie jaskini

 9. koniczyna

  a poza tym, jeśli chodzi o narodowy socjalizm, to naziści gardzili sztuką tzw. nowoczesną – nie ważne czy to była muzyka czy architektura, dla nich to było nowoczesne badziewie, które źle wpływało na społeczeństwo, sztuka była pod ścisłą kontrolą. Motyw pracy był z zasady istotny, ale nie samej pracy tylko ludzi, zdrowych, silnych itp. nazistowski kult ciała i siły. Rzeźba od zawsze była dla ludu najlepiej przystępna, monumentalizm etc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s