Wybory do rad osiedli – za, a nawet przeciw

Żartobliwie rzecz ujmując, po przeprowadzeniu kampanii wyborczej, można rzecz, że owe ciała miały się nazywać POrady osiedla.

Ale od początku. Zmianą na lepsze jest przekształcenie na bardziej cywilizowany sposób castingu na osiedlowych radnych – z dotychczasowych nudnych i wielogodzinnych zebrań  wyborczych na wybory bezpośrednie. Powołanie nowych, zaznaczmy, małych osiedli tj. Raduszki z 1700.  i os. Unii Europejskiej z bodaj 800. mieszkańcami, jest moim zdaniem niepotrzebnym rozmienianiem się na drobne, mnożeniem bytów ponad miarę, a także zmniejsza możliwości (co można zrobić za 8000zł rocznie?). Do udziału w tej imprezie zniechęciło mnie jednak kilka czynników. Mówiono, że będziemy wybierać ludzi, którzy się sprawdzili, którym ufamy, którzy są apolitycznymi i bezinteresownymi społecznikami. Rozminęli się z prawdą! Wybieraliśmy spośród miejskich radnych, lokalnych celebrytów i członków (zwolenników?) Platformy Obywatelskiej, którzy jako jedyni przyznali się do swoich sympatii politycznych. Czy chodniki czy kluby osiedlowe potrzebują przynależności partyjnej i związanych z nią targów czy kłótni? Mam żal do kandydatów, że żaden do mnie nie dotarł i nie przedstawił się, swojej koncepcji i pomysłów – ani pukając do drzwi, aby oko w oko zaprezentować się przy okazji shake handów, ani nie zostawiając w skrzynce ulotki (wyjątkiem wspomniane rozplakatowanie PO). Jak z ponad 30. osób znam jako tako ledwie parę, a wybrać mogę do 15., to czy jest sens brania udziału w takich wyborach w ciemno? Kiedy mają miejsce wybory parlamentarne, to media uważają za misję poinformować swoich odbiorców o kandydatach, ich programie, dokonaniach i obietnicach, a teraz… No tak, te wybory są gorsze, tylko dlaczego? Chciałem pójść do urny, żeby wyrazić tym samym, poparcie dla części zmian (plusy przysłoniły minusy) i oddać pusty głos (jako wyraz niezadowolenia z kampanii), ale kiedy usłyszałem w radio wypowiedź członka PO, że wykupienie billboardów i rozplakatowanie miasta jest sprawdzianem, czy mieszkańcom taka forma się podoba, to zrezygnowałem (bo się nie podoba – kto ma kasę, ten ma władzę? I to zaśmiecenie przystanków, wiat, ścian budynków – ktoś na to wyraził zgodę?)). Wynik – 6,56% na osiedlu im. J.J.Śniadeckich. Nie chciało się, czy jesteśmy zniesmaczeni?

Wyniki – kandydat, liczba głosów (nazwisko wytłuszczone – kandydat nie dostał się do RO)

1. BABIŃSKA DANUTA, 155
2. BONIECKA LUIZA AGNIESZKA, 73
3. BUŁKA JAN ANDRZEJ, 160
4. FELSZTIGIER JÓZEFA JOLANTA, 162
5. GAWEŁ WILUNIA, 161
6. GONCZAREWICZ ANATOL, 109
7. GÓRSKA BARBARA, 86
8. GÓRSKI ROMAN, 141
9. GZIK RYSZARD JERZY, 46
10. HRYSZKIEWCZ DANUTA, 147
11. IGNASZEWSKI CZESŁAW, 94
12. KOWALIK JAKUB MARCIN, 75
13. KWIETNIEWSKA IWONA, 98
14. LIBNER RENATA ANNA, 160
15. ŁOBODA FRANCISZEK, 159
16. MAŁKIEWICZ STANISŁAW RYSZARD, 127
17. MIKUŁKO IWONA URSZULA, 52
18. NORTOWICZ JACEK MARIA, 69
19. NOWAKOWSKI ANDRZEJ, 58
20. PONIMASZ-BORLIK ŁUCJA, 133
21. PRZEWOSKA-SZUMSKA JUSTYNA, 173
22. PYSZ MAREK KRZYSZTOF, 91
23. REINHOLZ MAREK ZBIGNIEW, 167
24. SAWICKI MAREK, 170
25. SKRĘT GRAŻYNA ALICJA, 66
26. SOBOTOWICZ-GAŁAGUZ EWA MARIA, 150
27. SZUSTER WANDA EWA, 189
28. TUROWSKA TERESA, 101
29. WILCZEK MICHAŁ SEBASTIAN, 61
30. WRÓBLEWSKI MAREK, 79
31. WYRWICKA KAZIMIERA, 51
32. ZAKRZEWSKA JOANNA, 84
33. ŻEBROWSKA URSZULA ELŻBIETA, 173

Z 13. jawnych kandydatów „partyjnych” (reszta albo apolityczna, albo bała się ujawnić) do rady dostała się tylko jedna! Więc to może jednak sprzeciw przeciw upartyjnianiu czego się tylko da? Pocieszające. Za cztery lata powtórka.

Reklamy

1 komentarz

Filed under Dyskusyjne, Polityka, Społeczeństwo/ludzie

One response to “Wybory do rad osiedli – za, a nawet przeciw

  1. Anna65

    A ja zagłosowałam na moją sąsiadkę i koleżankę z liceum i jestem z tego bardzo rada. Agitacji też nie zauważyłam, ale dzięki temu nikt nie zabierał mi niepotrzebnie cennego czasu 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s