Weksylologiczne faux pas?

Przed budynkiem ratusza możemy zobaczyć taki oto obrazek:Są flagi Unii Europejskiej, Polski i Koszalina – wszystko ładnie i pięknie. Czyżby? Oczywiście zapisanie reguły w ustawie o barwach RP jest zbyt oczywiste i wyjaśnienia tego problemu tam nie znajdziemy. O Komisji Heraldycznej można przeczytać tyle, że została powołana przez ministra. Na stronie MSWiA w jedynym na ten temat wpisie, do jakiego dotarłem, datowanym na 28.04.2004r., jest napisane:

  • „Flaga Unii może być eksponowana obok flagi polskiej wyłącznie na drugim miejscu, tj. na lewo od flagi polskiej. Pierwszym miejscem jest bowiem zawsze strona po prawej ręce stojącego z flagą od strony budynku.”
  • Nie należy wywieszać flag w dnie deszczowe” – nieśmiało przypominam, że wczoraj i dzisiaj padało, ale nie zrobiło to żadnego wrażenia;
  • „Flagi mogą być wywieszane od zmierzchu do zmroku, przy dłuższej ekspozycji powinny być oświetlone.” – tego kompletnie nie rozumiem, przecież zmierzch=zmrok, więc o co chodziło autorowi? Chyba „od zmierzchu do świtu”, ale przecież ja nie pracuję w ministerstwie, więc się pewnie nie znam na terminologii… W każdym razie o 22.00 flagi jeszcze wisiały, oświetlenia nie zauważyłem.

Według samozwańczego Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego protokół flagowy, który precyzuje sposób, czas, miejsce, stosowność i kolejność wywieszanych chorągwi, mówi, że: „Flagi umieszczane są w zgodzie z następującą hierarchią: flaga RP, …, flaga gminy, …, flaga Unii Europejskiej.”

Czy wszystko się zgadza? No właśnie…

Aktualizacja – Dotarłem do artykułu „Gazety Wyborczej” z 27.04.2007r., w którym jest napisane:

Przy trzech masztach najważniejszy jest maszt środkowy. Drugi jest po jego prawej stronie, a trzeci po lewej. Dlatego na maszcie środkowym wieszamy flagę polską, na prawym – flagę miejską (gminną, wojewódzką czy powiatową), a na lewym – flagę innego państwa albo Unii Europejskiej.

Uznajmy, że ta zasada jest obowiązującą, tak więc sprawę weksykologicznego faux pas uważam za niebyłą. Mimo wszystko wpis zamieszczam w celach edukacyjnych (warto zadawać sobie pytania i dogłębnie poszukiwać na nie odpowiedzi) i ku przestrodze (łatwo można się pogubić w tej specyficznej dziedzinie wiedzy).

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Dyskusyjne

2 responses to “Weksylologiczne faux pas?

  1. To chyba jest jakaś choroba polskich urzędów publicznych – chodzi mi oczywiści o nieumiejętność wywieszania flag. W Tarnowie mamy to samo. Pozdro.

  2. Anonim

    Odgrzeje kotleta, ale faktycznie, uprzywilejowana jest prawa strona, ale z perspektywy osoby stojącej plecami do wejścia. Tak więc patrząc na budynek uprzywilejowana będzie strona lewa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s