Kamery/webcamy w Koszalinie

Wiele miast i miasteczek dostrzegło potrzebę autopromocji w internecie. Wpierw były to proste strony www, uzupełniane o nowe treści tj. przewodniki, mapy, forum czy zdjęcia. Od paru lat furorę robią jednak kamery internetowe, transmitujące na żywo obraz z charakterystycznych punktów miejscowości. Jest to bardzo ciekawy sposób, na wirtualne podróżowanie po świecie i to całkiem za darmo.  W jednej chwili mogę zobaczyć, co się dzieje na nowojorskiej Times Square, żeby potem odwiedzić górskie  widoki z Włoch. Z zazdrością patrzę na Amerykanów, którzy dzięki nieocenionemu Google, mogą za pośrednictwem Street View zwiedzać kilkanaście miejscowości swojego kraju; dla przykładu tak wygląda w nim Miami (prawda, że nawigacja nie sprawia żadnych problemów?):

O możliwościach tego narzędzia, w żartobliwie przejaskrawiającym ujęciu,  możecie się przekonać tutaj.

O czym to ja chciałem… a tak – „nasze” kamery internetowe transmitujące obraz na żywo.

 • Najbardziej znaną jest ta umieszczona na dachu budynku Politechniki Koszalińskiej mieszczącego się przy ul. Śniadeckich – dynamiczna, ze zbliżeniami (widać nawet jezioro Jamno), o zmienianej co jakiś czas „ścieżce” widoku.
 • Druga, trochę zapomniana, przedstawia widziane ze Związkowca/Union Tower- najwyższego budynku w mieścieskrzyżowanie ulic Zwycięstwa i Stawisińskiego, znane z tego, że tworzą się tam wielkie, jak na Koszalin, korki drogowe.
 • Kolejna kamera to istna perełka, która zupełnie bez rozgłosu pojawiła się w sieci dosłownie w ostatnich dniach, a prezentująca plac Rynku Staromiejskiego, na którym prowadzone są obecnie prace wykopaliskowe.

 • Na tym należałoby zakończyć wyliczankę, ale postanowiłem jednak poszerzyć listę o sieciowe transmisje, które kiedyś jeszcze działały, a obecnie są „martwe„, mianowicie: widok na ulicę Morską
 • oraz transmisja z ul. 1 maja .
 • Życzyłbym sobie jeszcze przekazu z budowanego Forum Koszalin (np. z wykorzystaniem dźwigu, a po oddaniu inwestycji do użytku, z latarni) i wieży widokowej na Górze Chełmskiej.

A do tego „ławeczka internetowa” – siedzisko, z wycelowaną w nie i na nim siedzącą osobę kamerą (tablica informacyjna byłaby w tym miejscu pożądana). Po co taki gadżet? Ano można usiąść, zadzwonić do rodziny, podać adres www i przeprowadzić jednostronną wideorozmowę.

Miasto planuje (lub nawet jest już w trakcie wdrażania) oplecenie miasta własną siecią światłowodów, co umożliwiłoby m.in. stworzenie kompleksowego systemu monitoringu, który w ramach programu „Bezpieczny Koszalin”, zastąpiłby/uzupełnił dzisiejsze 7 kamer (najnowsza w parkowym tunelu)

nadzorujących wyłącznie centrum Koszalina – okolice dworców i ratusza – o około 50 (!) kolejnych. Dołożenie jeszcze paru o charakterze turystycznym nie sprawiłoby problemów, więc… Jako ciekawostkę dodam, że na początku lat 90. miasto zostało połączone kablem światłowodowym z Bornholmem, a dopiero w 2004 ukończono projekt traktu światłowodowego Poznań-Szczecin-Koszalin-Gdańsk.

Wtedy byłbym całkowicie kontent.

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Audiofotowideo, W sieci sieci

2 responses to “Kamery/webcamy w Koszalinie

 1. JJ

  Pojawiła się kolejna kamerka, szkoda, że swym okiem obejmuje teren już obserwowany :/ http://94.23.0.72:7777/cam1.swf

 2. ja

  Kamerka z budowy hali widowiskowo-sportowej:
  http://62.108.171.17/view/index.shtml

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s